Най-големите кънтри звезди се присъединяват към благотворителен концерт, а Тейлър Суифт направи дарение, за да помогнат на хората, засегнати от ураганите „Хелийн“ и „Милтън“, предаде Ройтерс.
Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.
В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“.
Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.
„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала&
Актьорът Христо Петков участва във видеото към „Вятъра“ на „Молец“ и хор „Мистерията на българските гласове“. Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чиито клип е режисиран от Крис Захариев, а оператор е Пламен Каменов, съобщават от екипа на „Молец“.
По думите им песента съчетава модерно звучене с български фолклорни мотиви, клипът допълва изживяването с няколко микро сюжета, които се разиграват и които могат да бъдат описани като съвременни басни.
Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чието първо и единствено живо изпълнение с участието на „Мистерията на българските гласове“ ще бъде на 21 ноември, на концерта „Молец - последното - 21.11.“
Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.
Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила
Наследниците на колекционера Ейбрахам Бредиус, починал през 1946 г., искат да им бъдат върнати произведения на изкуството от музея „Маурицхаус“. Твърди се, че музеят в Хага не е спазил споразуменията за излагане на творбите. Сред произведенията са шедьоври на Рембранд.
Преди смъртта си Бредиус се е споразумял с „Маурицхаус“ да завещае на музея 25 от своите произведения на изкуството. Уговорката е била творбите винаги да бъдат на показ пред публиката. Оказва се, че това не е така. Не са изложени 20 от 25-те творби.
За иска си наследниците се позовават на сключеното в миналото споразумение. Те не са преки наследници на Бредиус, а роднини на неговия ученик Йозеф Крониг (1887-1984), отбелязва телевизия Ен О Ес. Бредиус и Крониг прекарват голяма част от живота си заедно, а Крониг е единственият наследник на имуществото на Бредиус.
Жителите на Добрич се събраха в градския парк “Св. Георги”, за да отбележат празника на града на 25 септември. С концерта на групата C-Block завърши тридневният “Добрич фест”.
Рапърът Робърт Пийл (Роб Мъни) и певицата Жанин Лав (Лейди Лав) излязоха на сцената, за да изпълнят песните So Strung Out, Time Is Tickin` Away, Keep Movin, Summertime и други.
Роб Мъни отправи послание към публиката, като призова всички да бъдат по-обединени и сплотени.
По-рано програмата си представи и рапърът 100 кила.
А предишните две вечери добричлии слушаха концерт на Lady B, Краси Радков и Васко Кръпката с “Подуене блус бенд”.
Поп звездата Суифт е направила дарение от 5 млн. щатски долара на организация с нестопанска цел Feeding America, за да подпомогне възстановяването от последиците от бурите. „Благодарим ти, Тейлър, че ни подкрепи“, каза в изявление главният изпълнителен директор Клер Бабино-Фонтенот.
Голяма част от южната част на САЩ бе връхлетяна от смъртоносната сила на урагана „Хелийн“ преди по-малко от две седмици. „Милтън“ достигна Флорида в сряда. Очаква се и двете бури да нанесат щети за милиарди долари.
Кийт Ърбан, Люк Кумс, Ерик Чърч и други кънтри музиканти организират благотворителен концерт на 26 октомври, за да помогнат на един от най-засегнатите региони от урагана „Хелийн“. Събитието ще се проведе на стадион в Шарлът, щата Северна Каролина.
Кънтри певецът Морган Уолън помогна за събирането на хранителни продукти и се снима с фенове по време на благотворителната акцията в Ноксвил, Тенеси. По-рано той дари 500 000 щатски долара на Американския червен кръст за подпомагане на щетите нанесени от ураганите.
Кънтри суперзвездата Доли Партън дари 1 милион щатски долара от личните си средства на организация с нестопанска цел в Тенеси. Тя добави още 1 млн. щатски долара от нейния бизнес, включително и от увеселителния парк „Доливуд“. „Това са моите хора и моят дом“, каза Партън пред множеството в Нюпорт, Тенеси. „Аз съм с вас, защото съм част от вас“.
Парижката катедрала "Нотр Дам" ще бъде достъпна за посетители от 8 декември тази година, но само с предварителни резервации, групите ще трябва да почакат до февруари следващата година, съобщи АФП, като се позова на интервю на мениджъра за връзки с обществеността на катедралата пред местно издание.
Първата служба за откриване на реконструираната катедрала е насрочена за 7 декември, а на следващата сутрин ще бъде отслужена първата празнична литургия в храма-шедьовър на готическото изкуство, поразен от пожар на 15 април 2019 г.
От 8 декември катедралата ще е отворена за всички индивидуални посетители, каза Сибил Белами-Браун. Входът "ще е безплатен, разбира се", с изключение на музея в катедралата, който е със специален статут. Посещенията обаче ще трябва да бъдат запазени на уебсайт. "Резервацията ще е лесна, достъпна два дни предварително и ще гарантира точен час на вли
На 6 декември е българската премиера на „Анора“, удостоен със „Златна палма“ на международния филмов фестивал в Кан тази година, съобщават от „Форум филм“.
По думите им „Анора“ е визуално поразяваща, изключително забавна и емоционално неподправена любовна история, поднесена на екран от един от най-ярките и оригинални гласове на съвременното независимо кино Шон Бейкър („Мандаринки“, „Проектът „Флорида“, „Червената ракета“).
Филмът проследява дивата одисея на еротичната танцьорка Анора (Майки Мадисън), чийто свят е разтърсен от срещата с Ваня (Марк Ейделщейн) – буен, разточителен син на руски олигарх, с когото се влюбват и импулсивно решават да се оженят. Кога
Театър „София“ започва сезон, посветен на най-доброто от театралната класика и най-любопитното от съвременния театър, съобщават от трупата.
Откриването на сезона е в Деня на София, 17 септември, със спектакъла „Перфектни непознати“ в театър „Сълза и смях“. „Освен едно незабравимо преживяване в празничния ден, екипът е подготвил и специален подарък за всеки присъстващ на представлението“, уточняват от театъра.
След двойния празник започват репетициите на Шекспировата класика „Комедия от грешки“. Режисьор на спектакъла е Маргарита Мачева, сценографията е на Свила Величкова, а премиерата е в края на ноември.
На 27 септември спектакълът „Покана за вечеря“ има юбилей. Пиесата на Оля Стоянова печели конкурса на театър „Софи
Общо 13 хорови състава, с над 330 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, участват в започналия днес Международен хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи секретарят на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“ в града Наталия Неделчева.
Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, по два на 5 и 6 октомври.
Международният хоров фестивал се организира от Община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев - 1872“, под патронажа на Министерството на културата и кмета на общината, по идея на Милка Данаилова - диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, в момента ръководител на дамска хорова формация „Лира“ към читалището.
Вчера бяха отбелязани и 45 години от основа
Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.
Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.
Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.
При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.
Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен